| Brand | HYTE |
|---|---|
| Category | RIG Builder > Desktop Casing |
| Product Condition | New |
| Casing Type | EATX |
| Motherboard Compatibility | ATX, ITX, EATX, mATX |
| Expansion Slot | 7 |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2×2 Type-C 2x USB 3.2 Gen 1×1 Type A 3.5mm Combo Jack Tactile Mechanical Power Switch with LED |
| Bays | 1 x 3.5″ 2 x 2.5″ |
| Support And Clearance | 430mm Max GPU Length 170mm Max Cooler Height 223mm Max PSU Length |
| Fan Support | Front: 3x 120mm / 140mm Bottom:3x 120mm Side: 3x 120mm Rear: 1x 120mm |
| Radiator Support | Side: Up to 360mm Front: Up to 360mm Rear: 120mm |
| Warranty Period | 1 Year |
| Warranty Type | Limited Warranty |
| Weight | 11.60 kg |
| Dimension | 51.00 cm x 25.00 cm x 48.50 cm |

HYTE X50 EATX Casing
RM619.00
| Color | Matcha, Pitch Black, Snow White, Taro Milk |
|---|





Reviews
There are no reviews yet.